Odszkodowania oraz wynagrodzenia z tytułu służebności przesyłu

Dotyczy to na przykład zarówno ustawionych na naszej działce słupów energetycznych, jak i mających nad jej obszarem kabli.

W przypadku służebności przesyłu warto przypomnieć, że coraz w 2008 roku były tylko formy służebności. Obie zostały ujęte w Kodeksie Cywilnym.

Do 3 sierpnia 2008 mowa była bowiem tylko o:

  • służebności gruntowej – na rzecz osoby będącej właścicielem innej nieruchomości,
  • służebności osobistej – na rzecz osób fizycznych.

Obie te formy służebności nie dawały jednak właściwego oparcia prawnego w sytuacji, kiedy na cudzym gruncie znajdują się urządzenia służące do przesyłu energii lub paliw, czy tez płynów. Było to szczególne znaczenie w przypadku, kiedy konieczna była chociażby naprawa tych urządzeń.


Inne z tego tematu: https://docze.pisz.pl/szkolenia-sprzedazowe

Każdorazowe wejście bowiem na teren cudzej nieruchomości wiąże się z koniecznością zdobycia pozwalania na takie działanie.

Próby korzystania ze służebności gruntowej nie przynosiły jednak oczekiwanych skutków prawnych. Dlatego też prawodawca podjął działania w celu ustanowienia nowej formy służebności.

Funkcjonujące obecnie przepisy wciąż jeszcze są obudowywane przez orzecznictwo, w tym także Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, które skutecznie określają konkretny kształt instytucji służebności przesyłu.

Nie poprawia to przecież w niczym faktu, że podstawą prawna tej firmy jest przepis Kodeksu Cywilnego, który jasno stanowi, że za ustanowienie służebności przesyłu przedsiębiorca może wypłacać na rzecz właściciela gruntu wynagrodzenie, a nawet odszkodowanie za okres użytkowania bez tytułu prawnego.

Trzeba jednak pamiętać, że należeć to jest ograniczone przez instytucje zasiedzenia, której okres dla służebności przesyłu wynosi trzydzieści lat.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szkolenia ze służebności przesyłu w Warszawie